PR Ds 298.2018

Sprawcy pomagający w ukryciu skradzionych samochodów  odpowiedzą przed Sądem

Prokuratura Rejonowa w  Jaworze skierowała w miesiącu październiku 2018 roku do Sądu Rejonowego w Jaworze akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którzy w dniu 21 marca 2018 roku na terenie posesji położonej w małej miejscowości pod Jaworem pomagali w ukryciu skradzionych samochodów, a także dopuścili się innych przestępstw.

Przestępcza działalność oskarżonych została ujawniona podczas realizacji przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Jaworze nakazu doprowadzenia Rafała G. do Sądu  Rejonowego w Legnicy. W tym celu policjanci udali się do miejsca zamieszkania wymienionego, położonego w miejscowości pod Jaworem. Na terenie posesji Rafała G. policjanci ujawnili pochodzące z kradzieży dwa samochody i przyczepkę oraz zatrzymali Marcina W., który przyjechał na teren tej posesji jednym ze skradzionych samochodów. Następnego dnia został zatrzymany w pościgu drugi współsprawca paserstwa, mieszkający na terenie tej posesji Rafał G. oraz jego brat.

Prokurator  zarzucił :

Marcinowi W. i Rafałowi G., że:

- działając wspólnie i w porozumieniu pomagali ukryć samochód marki Mercedes-Sprinter  o wartości 230.000,00 złotych pochodzący z kradzieży dokonanej w nocy z 20/21 marca 2018 roku w Lesznie, tj. czyn z art. 291 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k.

oraz Rafałowi G., że:

- pomagał ukryć samochód marki Audi o wartości nie mniejszej niż 45.000,00 złotych, który został skradziony w nocy z 16/17 marca 2018 roku na terenie Niemiec, tj. czyn z art. 291 § 1 k.k.

- pomagał ukryć przyczepkę typu Głowacz 1500 o wartości 3.000,00 złotych, która została skradziona w nocy z 9/10 marca 2018 roku w miejscowości Pawłowice Wielkie, tj. czyn z art. 291 § 1 k.k.

Ponadto prokurator zarzucił:

- Marcinowi W., że w dniu 21 marca 2018 roku w Stanisławowie rejonu jaworskiego prowadził pojazd marki Audi, pomimo wydanej uprzednio decyzji o cofnięciu uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz nie stosował się orzeczonego prawomocnie wyrokiem Sądu zakazu prowadzenia wszelkich  pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym, tj. o czyn z art. 180 a k.k. i art. 244 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

- Rafałowi G., że w dniu 21 marca 2018 roku w Stanisławowie w pojeździe marki Audi posiadał substancję psychotropową w postaci metamfetaminy o wadze 5 gramów, tj. czyn z art. 62 ust. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.

Marcin W., jak i Rafał G. są tymczasowo aresztowani. Byli już wielokrotnie karani.

Niniejszym aktem oskarżenia objęty jest także trzeci mężczyzna Bartłomiej G., któremu prokurator zarzucił przestępstwo posiadania metamfetaminy, tj. popełnienie czynu z art. 62 ust. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marcin W. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Rafał G. spośród czterech zarzucanych mu czynów przyznał się tylko do posiadania narkotyków. Bartłomiej G. przyznał się do posiadania metamfetaminy.

Za najsurowiej zagrożone zarzucane Marcinowi W. i Rafałowi G. przestępstwo paserstwa w stosunku do mienia znacznej wartości, tj. za czyn z art. 291 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. grozi tym oskarżonym kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, a skazując tych oskarżonych za wszystkie zarzucane im przez prokuratora czyny Sąd wymierzy karę łączną. Ponadto Rafałowi G. grozi obligatoryjny środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich  pojazdów mechanicznych od roku do 15 lat. Czyn zarzucany Bartłomiejowi G. zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy