PR 4 Ds 513.2018

Akt oskarżenia przeciwko  sprawcy śmiertelnego potrącenia 15-letniej rowerzystki

W październiku 2018 roku Prokuratura Rejonowa w Głogowie skierowała do Sądu Rejonowego w Głogowie akt oskarżenia przeciwko Piotrowi G. o przestępstwo spowodowania w dniu 22 maja 2018 roku w rejonie głogowskim wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, tj.  popełnienia czynu z art.177 § 2 k.k.

Prokurator zarzucił temu oskarżonemu, że kierując na drodze szutrowej w kierunku miejscowości Grodziec Mały samochodem ciężarowym marki Man przekroczył obowiązującą na tej drodze prędkość 30 km/h i podczas manewru wyprzedzania jadącej prawidłowo rowerem 15-letniej dziewczynki nie zachował należytego odstępu od wyprzedzanego roweru, wskutek czego uderzył w jego kierownicę, w wyniku czego kierująca nim małoletnia pokrzywdzona przewróciła się na ziemię, gdzie została przejechana przez tylne koło tego pojazdu doznając ciężkich obrażeń ciała skutkujących jej zgon na miejscu.

Do zdarzenia tego doszło w ciągu dnia na drodze stanowiącej tymczasowy objazd do drogi numer 319, przy dobrej widoczności. Po godz.13.00 małoletnia pokrzywdzona wracała rowerem do domu. Jechała tuż przy krawędzi drogi szutrowej. Jej rower był koloru biało-czerwonego. W pewnym momencie jadący za nią samochodem ciężarowym Piotr G. podjął manewr wyprzedzania rowerzystki, podczas którego naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie zachowując bezpiecznej, wymaganej odległości co najmniej 1 metra od niej, powodując wypadek, którego następstwem była śmierć dziewczynki.

Biegły z zakresu ruchu drogowego wykluczył, by do wypadku przyczyniła się choćby w niewielkim stopniu sama małoletnia pokrzywdzona.

Piotr G. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. W złożonych wyjaśnieniach twierdzi, że nie widział na drodze dziewczynki jadącej na rowerze, co pozostaje w sprzeczności z innymi zgromadzonymi w toku śledztwa dowodami. Oskarżony w czasie zdarzenia był trzeźwy.

Piotrowi G. za zarzucane przestępstwo kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy