PR 3 Ds 31.2018

Prokurator zakończył śledztwo przeciwko kobiecie podejrzanej o zabójstwo córki w Legnicy

Po przeprowadzeniu śledztwa we wrześniu 2018 roku Prokurator Rejonowy w Legnicy skierował do Sądu Okręgowego w Legnicy wniosek o umorzenie postępowania karnego przeciwko Lidii T. podejrzanej o zabójstwo córki Karoliny T., którego dopuściła się w dniu 27 stycznia 2018 roku  w mieszkaniu położonym w Legnicy na ul. Jowisza. tj. o czyn z art.148 § 1 k.k w zw. z art. 31 § 1 k.k. ze względu na niepoczytalność podejrzanej oraz zastosowanie wobec niej środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Jak wynika z ustaleń śledztwa w tej sprawie, do zdarzenia doszło po wyjściu z mieszkania innych domowników, kiedy podejrzana i pokrzywdzona zostały same. Wówczas Lidia T. zaatakowała nożem bez jakiegokolwiek powodu 26-letnią córkę, zadając jej wiele ran kłutych, które skutkowały zgonem ofiary na miejscu zdarzenia. Następnie podejrzana zadzwoniła do będącego w pracy męża informując go o ”zabiciu Karoliny”, po czym sama próbowała popełnić samobójstwo. Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci, lekarz i ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego podjęli próbę reanimacji Karoliny T., która jednak okazała się nieskuteczna.

W związku z wątpliwościami co do poczytalności podejrzanej w czasie czynu oraz wątpliwościami co do jej obecnego stanu zdrowia psychicznego przeprowadzono obserwację psychiatryczną. W wydanej na tej podstawie opinii biegli lekarze psychiatrzy i psycholog stwierdzili, że w czasie zbrodni z przyczyn chorobowych Lidia T. miała zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Jednocześnie biegli ci wskazali, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo ponownego popełnienia przez podejrzaną podobnych czynów z motywów psychotycznych.

Podejrzana jest tymczasowo aresztowana.

Lidia Tkaczyszyn-rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy