PR 3 Ds 293.2017

Śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu wytwarzanie znacznych ilości substancji psychotropowych

W dniu 24 listopada 2017 roku w godzinach wieczornych funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z policjantami  z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy ujawnili na terenie Legnicy miejsce produkcji narkotyków w postaci tabletek ekstazy, czyli substancji psychotropowych.  Podczas oględzin  na miejscu przestępstwa zabezpieczono między innymi: kilkaset gotowych tabletek ekstazy, urządzenie do produkcji tych tabletek, ponad 3 kilogramy substancji psychotropowej oraz półprodukty służące do wytworzenia  narkotyków .

Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa trzech sprawców, a w tym dwóch mężczyzn i kobietę. Prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Legnicy przedstawili im zarzuty popełnienia następujących przestępstw: działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wytwarzanie znacznej ilości substancji psychotropowych oraz ich dalszej dystrybucji, tj. czynu z art. 258 § 1 k.k., a ponadto przedstawiono każdej z osób podejrzanych różnej treści zarzuty  popełnienia przestępstw z Ustawy z dnia 29.07.2005 roku  o przeciwdziałaniu narkomanii, takich jak: wytwarzanie znacznej ilości substancji psychotropowych oraz posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych .

Jeden  ze sprawców - Tomasz J. usiłował uciec przed Policją z miejsca zdarzenia. Podczas podjętej ucieczki zaatakował policjanta z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy metalowym prętem. Policjant ten oddał w kierunki tego sprawcy strzał ze służbowej broni palnej raniąc go w udo. Obrażenie to zostało zaopatrzone medycznie. Było ono na tyle niegroźne, że  Tomasz J. był zdolny do czynności procesowych. Prokurator przedstawił mu zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, po czym skierował wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Poza zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwami narkotykowymi prokurator przedstawił temu podejrzanemu także zarzut dokonania czynnej napaści na policjanta przy użyciu niebezpiecznego przedmiotu w postaci  metalowej rurki.

Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych skierowane zostały wobec wszystkich tych sprawców do Sądu Rejonowego w Legnicy wnioski o ich tymczasowe aresztowanie. W dniu dzisiejszym Sąd uwzględnił te wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec wszystkich trzech osób podejrzanych w tej sprawie.