PR 3 Ds 26.2019

Recydywista oskarżony o napad rabunkowy na placówkę banku w Legnicy

Prokuratura Rejonowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko Romanowi Sz., zarzucając mu dokonanie rozboju przy posłużeniu się niebezpiecznym narzędziem w postaci maczety na placówkę jednego z banków w Legnicy, tj. o popełnienie czynu z art. 280 § 2 k.k.

Jak ustalono w toku tego śledztwa, Roman Sz. mieszkający w miejscowości pod Legnicą, w dniu 11 stycznia 2019 roku, planując przestępstwo, przyjechał rano do Legnicy. Zabrał ze sobą z domu posiadaną maczetę oraz czarną odzież do przebrania. W pobliżu placówki jednego z banków, położonej w Legnicy na ul. Piastowskiej, przebrał się w maskującą odzież i czekał do godz. 9.00 na otwarcie banku. Po godz. 9.00 wtargnął do placówki banku, gdzie wyjął spod bluzy maczetę i grożąc nią pracownicy zażądał wydania pieniędzy. Kobieta w obawie o swoje życie i zdrowie wydała oskarżonemu pieniądze w kwocie 3.970,00 złotych, uruchomiając przy tym automatyczne powiadomienie ochrony banku. Po zaborze pieniędzy oskarżony nakazał pokrzywdzonej niewychodzenie z jednego z pomieszczeń. Pokrzywdzona cały czas wołała pomocy. Jej krzyki usłyszał pracujący w sąsiedztwie banku mężczyzna, który zablokował drzwi wyjściowe z banku. Nie mogąc otworzyć tych drzwi, Roman Sz. wybił szybę w ich części przeszklonej kopiąc w nią oraz uderzając krzesłem i tą drogą uciekł z miejsca zdarzenia, porzucając w pobliżu elementy odzieży. Osobę sprawcy zidentyfikowano na podstawie zapisu monitoringu z miejscu zdarzenia oraz na podstawie badań pozostawionych przez niego śladów. Po kilku dniach Roman Sz. został zatrzymany przez Policję. Świadkowie jednoznacznie rozpoznali jego osobę jako sprawcę napadu. W miejscu zamieszkania oskarżonego ujawniono i zabezpieczono część pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa. Pozostałą część ukradzionych pieniędzy oskarżony wydał na swoje potrzeby.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Roman Sz .przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Prokurator zarzucił także w niniejszym akcie oskarżenia Romanowi Sz. popełnienie drugiego przestępstwa polegającego na zniszczeniu szyby w banku o wartości 2028,27 złotych, tj. popełnienie czynu z art. 288 § 1 k.k.

Oskarżony od czasu zatrzymania jest tymczasowo aresztowany.

Odpowiada on w niniejszej sprawie w warunkach recydywy z art. 64 § 1 k.k . Był bowiem wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu, a w tym za rozbój na karę 3 lat pozbawienia wolności, którą odbył będąc warunkowo przedterminowo zwolniony.

Za zarzucaną oskarżonemu zbrodnię rozboju przy posłużeniu się niebezpiecznym przedmiotem grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 do 15 lat, a za zniszczenie mienia w warunkach recydywy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 7 lat i 6 miesięcy.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy