PR 3 Ds 220.2019

Tymczasowe aresztowanie mężczyzny przewożącego samochodem  kilogram marihuany

Prokuratura Rejonowa w Złotoryi wszczęła śledztwo w sprawie ujawnienia przez policjantów podczas kontroli drogowej, przeprowadzonej w dniu 1 kwietnia 2019 roku na drodze w pobliżu Złotoryi, w samochodzie marki „Mazda” na czeskich numerach rejestracyjnych, kierowanym przez Krzysztofa B., narkotyków w postaci marihuany o wadze prawie jednego kilograma. Narkotyki te zostały zabezpieczone. Śledztwo to pod nadzorem wymienionej prokuratury prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Złotoryi. Zachodziło uzasadnione podejrzenie, że Krzysztof B. przewozi marihuanę celem dokonania transakcji jej sprzedaży.

Na podstawie zgromadzonych dowodów prokurator przedstawił Krzysztofowi B. zarzut posiadania wbrew przepisom Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii  znacznej ilości środków odurzających w postaci marihuany, tj. popełnienia czynu z art. 62 ust. 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Krzysztof B. przyznał się do popełnienia tego czynu oraz odmówił składania wyjaśnień.

Po przesłuchaniu prokurator skierował wniosek do Sądu Rejonowego w Złotoryi o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres trzech miesięcy. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i postanowieniem z dnia 4 kwietnia 2019 roku zastosował wobec Krzysztofa B. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Podczas zatrzymania w tej sprawie Krzysztof B. posiadał przy sobie pieniądze w kwocie 12.410,00 złotych, które prokurator zabezpieczył na poczet grożącej podejrzanemu nawiązki na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii oraz na poczet kosztów postępowania.

Śledztwo jest w toku.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy