PR 3 Ds 193.2020

Tymczasowe aresztowanie czterech podejrzanych  w śledztwie Prokuratury Rejonowej w Legnicy, u których zatrzymano łącznie ponad 3,5 kg narkotyków

Podczas czynności Komendy Miejskiej Policji w Lesznie funkcjonariusze ustalili, że mieszkaniec Góry posiada narkotyki, które nabywa w miejscowości położonej pod Legnicą. W miesiącu sierpniu tego roku policjanci dokonali zatrzymania wymienionego mężczyzny. Podczas przeszukania jego osoby, samochodu, który użytkował oraz dwóch miejsc zamieszkania ujawniono i zabezpieczono marihuanę o łącznej wadze około 2,7 kg. W tym samym dniu policjanci udali się na posesję znajdującą się w jednej z wsi  pod Legnicą, gdzie miał zaopatrywać się w narkotyki  zatrzymany mężczyzna. Na posesji tej znajdował się dom w budowie, a obok niego  budynek gospodarczy. W czasie tych czynności policyjnych z budynku gospodarczego wybiegł i uciekał przed Policją  mężczyzna trzymający w rękach reklamówkę. W podjętym pościgu policjanci zatrzymali owego mężczyznę. Jak okazało się, zatrzymany usiłował wynieść z budynku gospodarczego i ukryć przed  funkcjonariuszami Policji ponad 850 gramów metamfetaminy. Oprócz mężczyzny zatrzymanego w pościgu, na posesji tej policjanci zatrzymali jeszcze dwóch mężczyzn wychodzących z budynku gospodarczego oraz jednego meżczyznę przebywającego na tej posesji. W budynku gospodarczym ujawniono i zabezpieczono szereg materiałów i przedmiotów służących do produkcji metamfetaminy, co przemawia za tym, że  w pomieszczeniu tym odbywała się produkcja narkotyków. W domu w budowie ujawniono duże ilości tabletek, najprawdopodobniej wykorzystywanych także, ze względu na swój skład , do produkcji narkotyków. Łącznie w  śledztwie w tej sprawie zatrzymano pięciu mężczyzn.

Prokuratorzy przedstawili wszystkim zatrzymanym mężczyznom zarzuty posiadania wbrew przepisom Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii znacznej ilości narkotyków tj. popełnienia czynu z art.62 ust.2 wymienionej  Ustawy, a w tym: Tomaszowi P. zarzut posiadania znacznej ilości  środków odurzających w postaci marihuany, a Tomaszowi R., Rafałowi W., Szymonowi W. i Dawidowi W. zarzut posiadania wspólnie i w porozumieniu znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy.

Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych prokurator skierował wobec czterech  z nich wnioski do Sądu Rejonowego w Legnicy o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i na posiedzeniach w dniu 1 września 2020 roku tymczasowo aresztował  wszystkich tych podejrzanych na okres trzech miesięcy. Wobec piątego podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: dozoru Policji, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

Śledztwo w tej sprawie jest w toku. Prokurator powierzył je do prowadzenia KMP w Lesznie. W dalszym toku śledztwa będzie szczegółowo wyjaśniany dowodami, a w tym opiniami biegłych, wątek wytwarzania w budynku gospodarczym pod Legnicą  substancji psychotropowych pod kątem popełnienia  przez podejrzanych przestępstwa z art. 53 ust.2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Po przeprowadzeniu tych dowodów  prokurator podejmie decyzje w przedmiocie uzupełnienia podejrzanym zarzutów.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy