PO I Ds 11.2019

Kobieta oskarżona o zabójstwo konkubenta  

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko Magdalenie G. o dokonanie zbrodni zabójstwa konkubenta, tj. o czyn z art. 148 § 1 k.k.

Do zdarzenia tego doszło w dniu 19 stycznia 2019 roku w jednym z mieszkań położonych w Legnicy na ulicy Reymonta, w którym zamieszkiwali wspólnie od około miesiąca czasu Magdalena G. i jej partner. Mężczyzna w związku z przebytą wcześniej operacją nogi miał problemy z poruszaniem się. Tego dnia konkubenci spożywali alkohol w towarzystwie innego mężczyzny, który w pewnym momencie opuścił ten lokal. Kiedy oskarżona i jej konkubent zostali sami, doszło pomiędzy nimi do kłótni, podczas której Magdalena G. chwyciła za nóż i ugodziła nim kilkakrotnie pokrzywdzonego mężczyznę. Zadała mu sześć ciosów nożem w klatkę piersiową po stronie lewej oraz w lewe ramię, powodując rany kłute i cięte, skutkujące uszkodzenie narządów wewnętrznych, a w tym serca. Następnie przez pewien czas oskarżona dzwoniła do różnych osób, po czym po ponad dwóch godzinach od zdarzenia zadzwoniła do matki konkubenta, informując ją o tym, że jej syn jest ranny. Przybyła do tego mieszkania matka pokrzywdzonego wezwała karetkę Pogotowia Ratunkowego, która przewiozła mężczyznę do szpitala, gdzie pomimo przeprowadzonego zabiegu operacyjnego zmarł. Magdalena G. została zatrzymana przez Policję. Badanie potwierdziło jej wysoki stan nietrzeźwości.

Zgromadzone dowody przemawiają za tym, że oskarżona zadając sześciokrotnie partnerowi ciosy nożem, w następstwie których to obrażeń zmarł, działała z zamiarem bezpośrednim pozbawienia go życia i zamiar swój zrealizowała.

Jeszcze na miejscu zdarzenia oskarżona zmuszała matkę pokrzywdzonego do złożenia określonych, korzystnych dla niej zeznań, grożąc jej słownie uszkodzeniem ciała i pozbawieniem życia.

W związku z takim zachowaniem w akcie oskarżenia prokurator zarzucił Magdalenie G. popełnienie jeszcze drugiego czynu z art. 245 k.k.

Oskarżona odpowiada w niniejszej sprawie w warunkach recydywy z art. 64 § 1 k.k. Wcześniej była już bowiem dwukrotnie karana za przestępstwa uszkodzenia ciała na okres powyżej i poniżej dni 7, za które odbyła orzeczoną wyrokiem łącznym karę 1 roku pozbawienia wolności. Opuściła zakład karny w dniu 3 grudnia 2018 roku.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej Magdalena G. nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i odmówiła składania wyjaśnień.

Od początku śledztwa jest ona tymczasowo aresztowana.

Za zbrodnię zabójstwa grozi oskarżonej kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. Za zmuszanie świadka grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 5.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy